04 marca, 2014

Aktywnie, czyli rowerem do pracy

Witajcie Kochanie, dzisiaj słowem o moim nowym podopiecznym na dwóch kołach który stał się towarzyszem do pracy, o poranku i po południu. Od zawsze męczyły mnie korki w miastach, tworzą się nawet w takim małym jak moje, wyobrażacie sobie ? A kiedy wracałam już do domu, lenistwo brało w górę na pomieszanie ze zmęczeniem... i figa z makiem wychodziła mi ze sportu - w jakiejkolwiek formie.A teraz moja idea się sprawdza. Nie jest ona nowa, kiedyś do szkoły też dojeżdżałam rowerem. Natomiast teraz pomysł jest jeszcze fajniejszy. Przez miasto przejeżdżam tylko główną drogą całkiem szybko, a dzięki temu że moja praca mieści się w magicznym miejscu mogę sobie pozwolić na rekreacyjną jazdę rowerem, bo o nim mowa, przez pole i las. Idzie się naprawdę odprężyć, czyste powietrze, piękne widoki, ćwierkające ptaki :) Odpoczywam tak samo po pracy.. a to jest chyba najlepsze odstresowanie. Jaki jest tego największy plus ? W domu jestem o tej samej godzinie, albo szybciej niżeli jechałam samochodem :)
Po łącznej drodze (14 km) każdego dnia spale 300 kcal i to bez specjalnie przeznaczanego czasu na trening, żadnych wyrzeczeń :) Kolejny plus który zauważyłam wczoraj, tuż po powrocie jemy całą rodziną obiad. Ja niejadkiem nie jestem, a nawet powiem, że jeść lubię. I choć wszystkimi siłami próbowałam dokończyć cały obiad który był mi podany - nie mogłam. Zjadłam zaledwie pół porcji a byłam pełna że ho ho.

Reasumując:
+ odpoczynek przed i po pracy za darmo,
+ mniejszy czas dojazdu do pracy,
+ spalanie kalorii bez specjalnego treningu,
+ mniejszy apetyt,
+ zaoszczędzone pieniądze na paliwo :)
+ troska o nasze środowisko,
+ lekki sport, w przeciwieństwie do np. biegania.

Taka sytuacja ma na razie same plusy :)

Jedyny minus, to fakt potrzeby zrobienia czasem po pracy zakupów. Na to moim sposobem jest zrobienie ich albo w weekend, albo doczepienie do roweru koszyka na małe zakupy typu chleb, świeże mleko, owoce - czyli tego czego nie możemy kupić na cały tydzień przed. Albo wybranie alternatywy czyli raz w tygodniu użycie samochodu :) A najlepiej zrobienie tego gdy za oknem zanosi się na deszcz lub szaleje wiatr, oczywiście wszystko aby dbać o zdrowie i nie załapać przeziębienia :)

No i zapomniałam o najważniejszym ! Sport to zdrowie :) Możemy pięknie wyrzeźbić mięśnie łydek i ud, pozbyć się tłuszczyku z bioder i pupy - te części ciała naprawdę muszą się napracować. Dodatkowo wzmacniamy mięśnie dolnej części kręgosłupa - odcinek lędźwiowy. Pierwsza jazda w sezonie zawsze 'urozmaicona' jest zadyszką i szybkim tętnem, ale po każdej kolejnej wzmacniamy wydajność swojego organizmu prze wszystkim serca i płuc, nasz organizm jest dobrze dotleniony i z czasem, pracuje wolniej i równomierniej.

Zanim rozpoczniemy naszą pierwszą jazdę sprawdźmy stan techniczny naszego roweru. To ważne żebyśmy byli bezpieczni. A dla ciekawskich dodaje jeszcze linka do aplikacji ENDOMODO. To aplikacja na smarfona która po połączeniu z gps'em monitoruje naszą trasę jazdy, biegu, czy innej aktywności. Liczy tempo, kilometry, średnią prędkość, nawodnienie organizmu oraz spalone kalorie. Moim zdaniem jest ona całkiem fajna i możemy monitorować całokształt naszej aktywności, bez dodatkowego notowania i przeliczania. Aplikacja w wersji podstawowej jest darmowa. Tak więc polecam :)


No i to tyle w temacie jazdy na rowerze, jeśli uda mi się do końca miesiąca dotrzymać postanowienia, napiszę Wam o swoich kolejnych obserwacjach :) Docelowo chciałabym połączyć jazdę na rowerze z lekką dietą i sprawdzić czy tym sposobem będzie to efektywne odchudzanie, utrata kilku zbędnych kilogramów. Jestem leniuszkiem, więc wyrzeczeń nie lubię - zobaczymy jak wyjdzie ;)

Życzę Wam pozytywnego tygodnia !


Kasiek 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz